جنجال با یک نامه آغاز شد.

واردات واکسن کرونا آزاد شد . این خبری است که در ساعات اخیر و با استناد به یک نامه منتشر شده است. اما واقعیت چیست؟ با انتشار یک نامه بر روی سربرگ سازمان غذا و دارو و فراخوان بخش خصوصی برای واردات واکسن کرونا و تاکید بر فوری بودن این فراخوان نشانه‌هایی ست که بسیاری را مجاب کرده که وزارت بهداشت توان واردات واکسن ندارد و به دلیل همین ناتوانی است که هنوز موفق نشده گروه‌های در معرض خطر مانند کادر درمان را واکسینه نماید و این نامه را «آزاد شدن واردات واکسن کرونا» تفسیر کرده‌اند.

Screenshot_2021-03-24 آخرین خبر on Instagram “جنجال انتشار یک نامه؛ آیا «واردات واکسن کرونا» آزاد شد؟ «واردات واکسن کرونا [...]

البته این سومین بار است که این فراخوان منتشر می‌شود و در دو بار قبلی هیچ کدام از شرکت‌های بخش خصوصی موفق به انجام این خواسته نشده اند.

فراخوان بخش خصوصی برای واردات واکسن و تاکید بر فوری بودن این فراخوان که در آخرین روز کاری سال گذشته (۲۸ اسفند) به رشته تحریر درآمده و توسط مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل امضا شده، نشانه‌هایی است که بسیاری را مجاب کرده که وزارت بهداشت توان واردات واکسن ندارد و به دلیل همین، ناتوانی است که هنوز موفق نشده گروه‌های در معرض خطر مانند کادر درمان را واکسینه نماید.

نامه

این در حالی است که ورای این نتیجه گیری، دست یاری دراز کردن به سمت بخش خصوصی نکته‌ای است که موجب شده بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، دورنمایی تیره و تار برای واکسیناسیون کرونا در کشورمان ترسیم کنند و مدعی باشند که یا واکسن به دستشان نخواهد رسید یا در بازار معیوب وطنی، به نرخ‌های گزاف و رو به افزایش به مردم عرضه خواهد شد.

فرضیاتی که برای بسیاری مان حکم قانون را دارند، چون بار‌ها و بار‌ها اثبات شده اند؛ بنابراین، تکرارشان در ماجرای واکسن به شدت محتمل است. کارنامه نامطلوب بخش خصوصی که از قضا برای مسئولان هم مسجل است که اگر نبود، از ابتدا واردات واکسن را عهده دار نمی‌شدند و کار را به بخش خصوصی می‌سپردند. مثل واگذاری واردات واکسن آنفلوانزا در سال‌های گذشته به برخی شرکت‌ها که در نهایت دست بسیاری را از رسیدن به این واکسن کوتاه کرد.

برون سپاری‌هایی که بارها رخ داده، اما در بزنگاه‌های مختلف ثابت شده که خطا بوده است، مثل روز‌های نخست شیوع ویروس کرونا در کشورمان که بخشی ترجیح دادند به جای عرضه سریع اقلامی مانند دستکش و مواد ضدعفونی کرده به مردم یا حتی مراکز درمانی، آن‌ها را احتکار کرده و به چند برابر قیمت به فروش برسانند. تجربه‌ای که در دارو و درمان هم تکرارش کردند تا بازار سیاه پر شود از دارو‌های موثر در درمان کرونا با قیمت‌های نجومی!

این پیشینه چیزی است که موجب شده انتشار نامه فراخوان واردات دارو لرزه بر اندام بسیاری از آن‌هایی بیندازد که این نامه را دیده و به «آزاد شدن واردات واکسن کرونا» تفسیرش کرده اند؛ تفسیری که البته با واقعیت فاصله دارد، چون این سومین بار است که این فراخوان منتشر می‌شود و در دو بار قبلی هیچ یک از شرکت‌های بخش خصوصی موفق به انجام این خواسته نشده اند.

 

 

 

 

 

ارسال نظر