حدود 2 ملیون دوز واکسن وارد شده که نیمی از آنها را شرکت های خصوصی وارد کرده اند.

آمارهای رسمی وزارت بهداشت حاکی از آن است که تا کنون نزدیک 1.9 میلیون دوز واکسن کرونا به ایران وارد شده و برای خرید این واکسن ها نیز بیش از 29.5 میلیون دلار هزینه شده است.

برآوردهای خبرنگار اجتماعی حاکی از آن است که سه شرکت خصوصی که اخیرا اقدام به خرید 6 میلیون دوز واکسن کرونا از سوئد و روسیه کرده اند، چیزی در حدود 240 میلیارد تومان از واردات این محموله سود خواهند کرد. موضوعی که نشان می دهد نه تنها ورود بخش خصوصی به ماجرای واردات واکسن کرونا عدالت اجتماعی را زیر سوال می برد، بلکه سودهایی میلیاردی را نیز نصیب شرکت های خصوصی واردکننده واکسن می کند و به نوعی این شرکت ها با مجوز دولت وارد میدان تجارت با سلامت مردم شده اند.

اعداد و ارقامی که دیروز توسط همتی و ریاحی اعلام شد، شاخک های ما را تیز کرد تا با مراجعه به منابع معتبر، نرخ بین المللی هر دوز از واکسن های مختلفی را که تا کنون در سطح جهان علیه کووید 19 تولید شده است، برآورد کنیم. برای این منظور نیز به سراغ دکتر سید علیرضا ناجی، رئیس آزمایشگاه ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری و رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی کشور رفتیم.

دکتر ناجی با بیان این که قیمت هرکدام از واکسن های معتبر تولیدشده با یکدیگر متفاوت است، به رکنا گفت: قیمت هر دوز واکسن اسپوتنیک وی بین 8 تا 9 دلار اعلام شده و هر دوز واکسن آسترازنکا نیز 4 دلار قیمت گذاری شده است. همچنین شرکت تولیدکننده واکسن مدرنا هر دوز از آن را 8 دلار می فروشد و آخرین نرخ هر دوز واکسن فایزر نیز 18 دلار اعلام شده است. در این میان واکسن سینوفارم چین نیز با این که از تمام این واکسن ها کارآیی کمتری دارد، از همه گران تر است و قیمت هر دوز آن حدود 35 دلار است.

واکسن کرونا

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی البته از قیمت دقیق واکسن سینوواک چین و واکسن بهارات هند اطلاع نداشت، اما بررسی های ما از منابع خبری معتبر داخلی و خارجی نشان می دهد که هر دوز واکسن هندی به عنوان ارزان ترین واکسن کرونا در جهان حدود 3.25 دلار قیمت دارد، اما نرخ واکسن سینوواک چین نیز مانند واکسن سینوفارم نسبت به سایر واکسن ها بالاتر است و هر دوز از این واکسن 29.75 دلار قیمت گذاری شده است.

گفتنی است، کوواکس موظف است به ایفای تمام تعهدات خود به ایران برای تامین 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسنی است که تا کنون دولت ما هزینه آن را پرداخت کرده است؛ براین اساس ما منتظر ورود حدود 16 میلیون و 100 هزار دوز دیگر از سبد کوواکس به ایران هستیم. سبد کوواکس نیز شامل واکسن های متعددی می شود و دقیقا برای ما مشخص نیست که از میان هرکدام از واکسن های موجود در این سبد، کدام یک به ایران اختصاص داده خواهد شد، اما برآورد ما از صحبت های مسئولان وزارت بهداشت نشان می دهد که احتمالا بخش عمده ای از واکسن هایی که از این سبد به ایران می رسد، واکسن آسترازنکا با قیمت تقریبی 4 دلار به ازای هر دوز خواهد بود.

لازم به ذکر است، ناصر ریاحی در تاریخ 1400/1/31 در حاشیه نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران و در جمع خبرنگاران با بیان این که قیمت تمام شده واکسن‌های کرونا 200 تا 250 هزار تومان است، گفت: ما برای تزریق واکسن با کارگر طرف نیستیم بلکه با هماهنگی‌های انجام شده هزینه واکسیناسیون کارگران توسط کارفرماها تقبل خواهد شد.

واکسن کرونا

وی اضافه کرد: تقبل این هزینه بیشتر به نفع کارفرما و خطوط تولید است,، زیرا اگر یک کارگر حتی یک روز هم سرکار نیاید خسارت آن بیشتر از قیمت تمام شده واکسنی است که به کارگر تزریق می‌شود ضمن این که اگر یک کارگر به کرونا مبتلا شود کارفرما مجبور است از کل نیروی کار خطوط تولید آزمایش کرونا به عمل بیاورد که به مراتب هزینه آن چند برابر هزینه واکسن است.

این عضو کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران افزود: قرار است هزینه این شش میلیون دوز واکسن از طریق اعتبارات اسنادی پرداخت شود، یعنی بعد از این که کالا حمل، بازرسی و تایید شد فروشنده می‌تواند پول خود را تحویل بگیرد که در این باره مقدمات کار انجام شده است و ما منتظریم تا بقیه مسائل اداری آن حل شود

 

ارسال نظر