عجیب اما واقعی...

حدود دو سال پیش دولت ترکیه بعضی از قوانین مهاجرتی را تغییر داد که در پی آن شرایط کسب شهروندی این کشور برای اتباع خارجی آسان‌تر شد.

انتخاب ترکیه برای زندگی رویایی است که هر ایرانی در سر می‌پروراند. کشور ترکیه در چند سال اخیر به مهم‌ترین مقصد ایرانی‌ها تبدیل شده و به تازگی ایرانی‌ها مسیر مهاجرت خود را از دوبی به شهرهای ترکیه تغییر داده‌اند. حتی به تازگی کلاس‌های آموزش زبان ترکی استانبولی در شهر تهران و سایر شهرهای کشور برگزار می‌شود. در حالی که قبلاً این چنین امکانی برای ایرانیان علاقمند به زبان ترکی استانبولی وجود نداشته است.براساس آمار رسمی کشور ترکیه تعداد ایرانیان مقیم ترکیه به بیش از 30 هزار نفر رسیده است. براساس آمارهای غیررسمی تعداد ایرانیان مقیم کشور ترکیه بین 100 تا 150 هزار نفر است. انتخاب ترکیه برای زندگی دلایل مختلفی دارد و هرکسی بنا به دلایل خود مسیر مهاجرت و تجارت را به سوی ترکیه انتخاب می‌کند.

ترکیه.jpg2

دلیل انتخاب ترکیه برای زندگی مجلل را می‌توان به چند دلیل مرتبط دانست، اولین دلیل اینکه کشور دوبی در بحران اقتصادی جهانی بیشترین آسیب را دید و دلیل دوم این که کشور ترکیه با کشور ایران روابط خیلی خوبی دارد، نزدیک ترین کشور به کشور ایران است و می توان سرمایه‎های را ایران به کشور ترکیه انتقال داد.

ترکیه.jpg4

بنابر اعلام مرکز آمار ترکیه، شهرندان ایرانی در ماه فوریه با خرید ۴۷۷ خانه در این کشور بزرگترین خریدار خارجی مسکن در ترکیه بوده‌اند.شهروندان عراق، روسیه و افغانستان پس از ایران بیشترین خریداران خارجی مسکن در این کشور در دومین ماه سال جاری میلادی هستند.

ترکیه

حدود دو سال پیش دولت ترکیه بعضی از قوانین مهاجرتی را تغییر داد که در پی آن شرایط کسب شهروندی این کشور برای اتباع خارجی آسان‌تر شد؛ پیش از تغییر این قوانین متقاضیان کسب شهروندی ترکیه باید خانه‌هایی به ارزش حداقل یک میلیون دلار می‌خریدند که بر اساس قوانین جدید این رقم به یک چهارم یعنی ۲۵۰ هزار دلار کاهش پیدا کرد.

کسب شهروندی کشورهمسایه، امکان سرمایه‌گذاری ارزی و افزایش قیمت مسکن در ایران از عوامل افزایش خرید خانه در ترکیه توسط شهروندان ایرانی در سالهای اخیر بوده است

 

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه

دیگر رسانه ها