گزارش جهانی شادی در جهان منتشر شد و برای اولین بار علاوه بر کشورها این بار شهر ها رو هم به آن افزوده است.

به راستی شادی چیست و به چه کس شاد می گویند؟

این سوال همیشه در ذهن همه افراد وجود دارد ولی این که شادترین کشورهای جهان بر اساس چه فاکتور هایی مشخص می شوندسوالیست که در اینجا به انها اشاره خواهیم کرد.،این فاکتورها بر 6 اساس دسته بندی می شوند:

تولید ناخالص داخلی - امید به زندگی - بخشندگی - حمایت اجتماعی - آزادی - فساد

untitled

در دورانی چنین که شیوع کرونا ویروس جهان را در نوردیده و نزدیک به ۱۷۰.۰۰۰ نفر را به کام مرگ فرستاده است به خبرهای خوب نیاز داریم. گزارش جهانی شادی کمتر از یک ماه پیش و به مناسبت روز جهانی شادی که مصادف با ۲۰ مارس است منتشر شد. برای سومین سال پیاپی، فنلاند در صدر شادترین کشورهای جهان قرار گرفت و کشورهای دانمارک و سوییس نیز رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند تا امسال نروژ جایی در میان سه کشور ابتدایی این فهرست نداشته باشد.

فنلاند

نکته جالب در این گزارش اما این است که در مواقع اینچنینی که یک بحران بین المللی یا فاجعه جهانی رخ می دهد، هر چند که سلامت و اقتصاد جوامع بیشترین آسیب را می بیند اما وضعیت شادی بهبود می یابد زیرا اتحاد و همبستگی مردم برای گذار این این بحران ها و تمایلشان برای کمک به یکدیگر بیشتر شده که در نهایت به افزایش شادی می انجامد.

 ایران نیز در این فهرست در میان ۱۵۳ کشور در رتبه ۱۱۸ قرار گرفته که به هیچ عنوان رتبه خوبی به شمار نمی آید. همچنین این گزارش نشان می دهد که در سال های اخیر از میزان شادی در ایران کاسته شده است.

محرم

در میانغمگین ترین کشورهای جهان نیز افغانستان رتبه اول جهان در سال ۲۰۲۰ را به خود اختصاص داده و بعد از آن نیز سودان جنوبی و زیمبابوه بدترین شرایط را دارند.

افغان

برای اولین بار، در سال جاری شادترین شهرهای جهان نیز معرفی شده اند که شهرهای متعلق به کشورهای اسکاندیناوی مانند همیشه ۱۰ رتبه اول این فهرست را به خود اختصاص داده و شهر هلسینکی، پایتخت فنلاند، رتبه اول فهرست شادترین شهرهای جهان را کسب کرده است.

هلسیکی

در آنسوی این فهرست، غمگین ترین شهرهای جهان عمدتاً در کشورهای توسعه نیافته یا کشورهای درگیر جنگ هستند و از آن ها می توان به کابل، صنعا، غزه، جوبا (سودان جنوبی) و بانگوی (جمهوری آفریقای مرکزی) اشاره کرد. شهرهای تهران و مشهد نیز در میان ۱۸۶ شهری که در این فهرست به آن ها پرداخته شده رتبه های ۱۵۵ و ۱۵۶ را به خود اختصاص داده اند که بار دیگر شرایط ناخوشایند ایرانیان در زمینه شادی را در شهرهای بزرگ نشان می دهد.

غزه

شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۰

1-فنلاند

2-دانمارک

3-سوییس

4-ایسلند

5-نروژ

6-هلند

7-سوئد

8-نیوزیلند

9-اتریش

10-لوگزامبورگ

غمگین‌ترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۰

1-افغانستان

2-سودان جنوبی

3-زیمبابوه

4-رواندا

5-جمهوری آفریقای مرکزی

6-تانزانیا

7-بوتسوانا

8-یمن

9-مالاوی

10-هند

شادترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۰

1-هلسینکی، فنلاند

2-آرهوس، دانمارک

3-ولینگتون، نیوزیلند

4-زوریخ، سوییس

5-کپنهاگن، دانمارک

6-برگن، نروژ

7-اسلو، نروژ

8-تل آویو، اسرائیل

9-استکهلم، سوئد

10-بریزبین، استرالیا

غمگین ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۰

1-کابل، افغانستان

2-صنعا، یمن

3-غزه، فلسطین

4-پورتو پرنس، هائیتی

5-جوبا، سودان جنوبی

6-دارالسلام، تانزانیا

7-دهلی، هند

8-ماسرو، لسوتو

9-بانگوی، جمهوری آفریقای مرکزی

10-قاهره، مصر

شهر های تهران و مشهد هم در این لیست نام برده شده اند که جزء 20 شهر غمگین دنیا قرار دارند و این اصلا امار خوبی برای ما ایرانیان نیست.

 

 

 

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 
  • ناشناس
    0

    البته از شهر وزیبایش ولباس پوشیدن میشه فهمید که ایران کجاست از مراسم وجشن ها عزاداریش هم معلومه اصلا احتیاج به امار هم نیست اخه بدبختی اینه که کسانی که اسلام رو به اشتباه متوجه شدن فکر میکنن هرچی لباس کهنه وبد رنگ تیره بپوشی هر چی عزاداری کنی قدرت اسلام رو نشون میده در صورتی که در قرآن از بوی عطر وپاکیزه کی پیامبران گفته شده واینکه مراسم عزاداری طولانی نباشد ولی در ایران یکسری از افراد به غلط راه رو رفتن واصرار به پیروی هم دارند

روی خط رسانه

دیگر رسانه ها