درست است که این طرح از سال‌های گذشته مطرح بوده است ولی به دلیل کمبود اعتبارات و عدم تامین هزینه‌ها از سوی دولت، اجرایی نشده.

با تصویب قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری و اجرایی شدن آن، موضوع حبس‌زدایی و زندان نرفتن بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت تا جایی که برای اجرایی شدن این امر بحث طرح دستبند و پابند الکترونیکی و حبس در منزل به شکل جدی مطرح شد چراکه مسئولان این امر را راهی موثر برای حبس‌زدایی و کاهش جمعیت کیفری زندانیان می‌دانند.

زندان1

حبس الکترونیک به نوعی از کنترل متهمان و مجرمان گفته می‌شود که در آن متهم در یک محدوده مشخص در درون خانواده نگهداری شده و با استفاده از سامانه الکترونیک هوشمند مانند دستبند یا پابند الکترونیکی، حضور وی در محدوده از پیش تعیین‌شده کنترل می‌شود که این امر منجر به کاهش آسیب‌ها و جمعیت کیفری زندانیان خواهد شد. درواقع استفاده از دستبند و پابند الکترونیک برای جلوگیری از تکرار جرم مثبت ارزیابی شده است چراکه امکان دارد که برخی مجرمان، در زمان مرخصی از زندان نیز مرتکب جرمی شوند که به راحتی می‌توان با این وسیله بر آنها به شکل دقیق‌تر کنترل و نظارت داشت؛ در این طرح محدوده تردد فرد خاطی از طریق ابزارهای الکترونیکی بررسی و کنترل می‌شود. با جرای این طرح می توان در سال 1400 نیمی از زندانیان را آزاد کرد.

WhatsApp Image 2021-03-24 at 13.21.42

اجرای طرح دستبند و پابند الکترونیکی نقش به سزایی در کاهش جمعیت کیفری خواهد داشت که علاوه‌ بر این امر نیز باعث می‌شود تا زندانی در کنار خانواده دوران محکومیت خود را سپری کرده و دیگر خانواده‌‌های آنها از آسیب‌هایی متعدد در امان باشند. حال نه تنها این موضوع بلکه با اجرای این طرح هزینه‌های زندان‌ها و دولت نیز کاهش خواهد یافت. حال می‌توان یکی از موارد موثر در کاهش آسیب‌ها را این دانست که برخی افراد خطرناک و سابقه‌دار ممکن است با افرادی که جرم کمتری مرتکب شدند، هم بند شوند، بنابراین، این هم بندی خود آسیب‌زا بوده و منجر به آموزش‌های متفاوت از سوی برخی مجرمان خطرناک به دیگر افراد خواهد شد که با اجرای این طرح از این آسیب‌ به نوعی پیشگیری خواهد شد.

درست است که این طرح از سال‌های گذشته مطرح بوده است ولی به دلیل کمبود اعتبارات و عدم تامین هزینه‌ها از سوی دولت، اجرایی نشده و این طرح را برای پیشگیری و کاهش جمعیت زندانیان جدی نگرفتند، ولی امروز با وجود کار کارشناسی و بررسی‌های دقیق، دیگر طرح مذکور در دستور کار قرار گرفته است تا بسیاری از مشکلات و آسیب‌های پیش روی افراد در زندان‌ها کاهش یابد.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه

دیگر رسانه ها